Rejon operacyjny OSP Sobieszewo
Wyspa Sobieszewska jest oddalona od centrum Gdańska o ok.15 kilometrów.
Jej powierzchnia to 35 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkała prze ponad 3000 mieszkańców. Mieszkańcami wyspy są osoby w różnym wieku – przeważają głównie osoby w wieku poprodukcyjnym.
Ilość osób przebywających na wyspie przekracza nawet 12 tysięcy w czasie sezonu letniego. W licznych ośrodkach wypoczynkowych przebywają turyści z kraju i zagranicy. W wakacje turyści oraz gdańszczanie tłumnie odwiedzają kąpieliska nadmorskie w Sobieszewie oraz Świbnie. Są to kąpieliska strzeżone oraz niestrzeżone.
Wyspa Sobieszewska jest to jedną z 3 wysp polskiego wybrzeża Bałtyku. Powstała w wyniku działania człowieka – W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 roku powstała Wisła Śmiała natomiast w 1895 roku powstał Przekop Wisły.
Wyspa połączona jest z lądem dwiema przeprawami mostowymi – w Przegalinie oraz w Sobieszewie. Ponadto w przypadku awarii lub remontów mostu pontonowego dostępny jest dla mieszkańców prom linowy.
Jedyną przeprawą sezonową, którą można się dostać na Wyspę jest prom linowy w Świbnie. Łączy on Świbno z Mikoszewem. Przeprawa zostaje zamknięta pod koniec września, aby ponownie zacząć kursowanie od początku maja.
Wyspa podlega terytorialnie pod rejon operacyjny Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr.2 Gdańsk-Śródmieście.
Oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku-Sobieszewie znajduje się również Ochotnicza Straż Pożarna w Gdańsku-Świbnie. Jest ona oddalona o ok. 7 km. Dzięki temu, że na terenie wyspy są dwie jednostki OSP cała wyspa jest w pełni zabezpieczona pod względem bezpieczeństwa ogólnego oraz ochrony ppoż. .
W obszarze wyspy znajdują się dwa rezerwaty przyrody wchodzące w obszar terenu NATURA 2000 – Ptasi Raj oraz Mewia Łacha.
Przez teren rezerwatów przebiegają liczne trasy spacerowe oraz ścieżki dydaktyczne.
Do bardzo ciekawych miejsc na wyspie można też zaliczyć Kamienną groblę, która została zbudowana w XIX wieku. Ma ona 1,5 kilometra długości i szerokość nie przekraczającą 2 metrów. Wznosi się ona na 20 do 70 cm ponad lustro wody. Grobla kamienna oddziela Wisłę Śmiałą od jeziora Ptasi Raj.
Z uwagi na znaczne oddalenie Sobieszewa od centrum Gdańska dojazd karetki pogotowia zajmuje dużo czasu – w szczególności w sezonie turystycznym drogi dojazdowe na Wyspę oraz na jej terenie są często zablokowane. Większość typowych interwencji medycznych obsługuje od świtu do zmierzchu Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Typowym miejscem lądowania śmigłowca sanitarnego jest boisko przy ulicy Przegalińskiej. Do transportu medycznej załogi pokładowej wykorzystywany jest nasz ambulans SLRmed VW T4.